Převratná novinka v léčbě postcovidového syndromu

6. 3. 2024 -

Speciální laser úspěšně léčí pacienty po covidu v hotelu ROYAL Mariánské Lázně.


Lázeňská skupina Royal Spa úspěšně testuje ve spolupráci s Fakultou biomedicínského inženýrství ČVUT novinku v léčbě postcovidového syndromu. Ve svém lázeňském hotelu ROYAL v Mariánských Lázních již od počátku února léčí pacienty s postcovidovým syndromem speciálním vysokovýkonným laserem. Jenom během minulého týdne speciální laserovou terapii ozařování plic podstoupily téměř čtyři desítky pacientů. Zaznamenaly velice dobrou progresi a významné zlepšení stavu.

Speciální léčba vysokovýkonnou laserovou terapii, která se běžně používá v rehabilitaci pohybového aparátu, se začala k minimalizaci následků covidových pneumonií testovat v Americe. Tým odborníků z Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT v čele s prof. MUDr. Leošem Navrátilem, CSc. MBA,
dr. h. c. začal využívat tuto terapii již na jaře 2021. Ukazuje se jako účinná léčebná metoda pro pacienty v chronickém stadiu, tedy u tzv. postcovidového syndromu. Dosahuje nad očekávání dobrých výsledků, dokáže totiž transformovat jizvy v plicní tkáni zpět na elastickou funkční tkáň.

 

Délka aplikace ošetření pacientů s postcovidovým syndromem se pohybuje okolo 14 minut na jednu postiženou plíci a v aplikaci je nezbytné pokračovat v pěti po sobě jdoucích dnech, aby došlo k iniciaci proregeneračního účinku. Na léčebnou kúru vysokovýkonnou laserovou terapií navazují techniky respirační fyzioterapie a manuální techniky pro korekci postury.

 

Kromě toho, že nemocní se cítí subjektivně lépe, byla účinnost terapie prokázána rovněž spirometrickým vyšetřením. Výrazné zlepšení bylo diagnostikováno i na rentgenových snímcích plic již po 3 až 4 týdnech od zahájení léčby.