Psychika u žen s nádorem prsu hraje důležitou roli

6. 5. 2019 -

Rakovina prsou je v současné době jedním z nejčastějších zhoubných nádorových onemocnění žen. Každoročně je diagnostikována u několika milionů žen na celém světě, pro něž představuje nejen obrovskou zátěž zdravotní, ale rovněž psychickou a společenskou. Přinášíme Vám rozhovor s lázeňskou lékařkou hotelu ROYAL Mariánské Lázně MUDr. Magdalénou Kozlovskou.


Podle slov MUDr. Magdaleny Kozlovské z Lázeňského hotelu ROYAL v Mariánských Lázních se pacientka v průběhu nemoci musí vypořádat se dvěma rovinami tohoto onkologického problému:

  • První cíl - zničit nádorovou buňku, zabránit jejímu množení.
  • Druhý cíl - ustát danou situaci bez propadnutí negativním náladám, naučit se vstávat a usínat sám se sebou a nemocí.

 

Paní doktorko, ono se to lehce řekne, poprat se s negativními emocemi, ale jak zahnat tu první myšlenku?
Je podstatné stát nohama na zemi, tzn. s uvědoměním si reality, věřit, že ještě NENÍ ten čas, že nemoc je důvod k životní zkoušce, ale nemusí být jeho koncem. Důležité je, aby si člověk našel motivaci, PROČ to chce ustát.

O preventivních vyšetřeních asi není třeba mluvit, ať už formou samovyšetření, nebo pomocí ultrazvukového vyšetření či mamografie. Od jakého věku by se mělo stát toto vyšetření pravidelným?
Těžko soudit, jsou obecná doporučení, že ženy po 40. věku mají zdravotními pojišťovnami hrazeny preventivní kontroly. Ale já jsem léčila i mladé ženy a dívky jen něco málo více než dvacetileté.
Ženy a dívky s pozitivní rodinnou anamnézou by se asi měly sledovat dříve a častěji, ale to určitě záleží hlavně na komunikaci s jejich obvodním lékařem či gynekologem.

Jaké jsou rizikové skupiny žen?
Všechny bychom se měly o sebe starat a dodržovat určitou životosprávu, a tím nemyslím jen konzumaci zeleniny, ale měly bychom také dbát i o určitou duševní hygienu. Navíc bychom si měli uvědomit, že tento problém postihuje i muže.

Jak samy na sobě rozpoznáme, že jde o nádor, a ne třeba jen o podkožní, tukový váček?
To těžko rozpoznáme samy. Je dobré svůj pravidelný palpační nález konzultovat s gynekologem, či ještě lépe mamologem.

Pokud je nám diagnostikován zhoubný nádor, je pravda, že jeho úspěšná léčba závisí zčásti i na naší psychice?
Určitě ano. Věřím tomu, že z velké části nejde o to usmívat se jako sluníčko, když chci brečet, křičet a cítím křivdu nemoci. Ale myslím, že jde o to tyhle pocity si vyříkat a překousnout.

Pojďme ještě ke vzniku rakoviny prsu, který je ovlivněn mnoha činiteli, mezi něž patří nejen genetika, ale také shon, stres, špatný způsob stravování a životní styl. Souhlasíte?
Ano, všechny tyto faktory jsou na „černé listině" možných příčin. Tady bych připomněla, že psychologové nám jasně sdělují, že z anamnézy vyplývá, že rakovina prsu je důsledek protrahovaného (dlohodobého) citového traumatu.
Takže přemýšlejme, nad čím a proč se trápíme. Snažme se problémy řešit, nepěstujme nenávist, hněv a zlobu, a snažme se alespoň samy v sobě najít smír i s problematickými tématy. Není to jednoduché, ale přináší to vnitřní úlevu. Myslím, že toto je duševní hygiena.

Duševní hygienu nabízí hotel ROYAL, kde se specializujete na programy zabývající se důsledky onkologické péče, můžete nám prosím vaše programy blíže specifikovat?
Naše léčebné lázeňské pobyty v hotelu ROYAL se zaměřují na znovuobnovu fyzických i psychických sil po onkologické léčbě a odstranění i známých následků. Léčba zahrnuje přírodní léčivé zdroje, ale také aktivní část, týkající se individuální práce s fyzioterapeutkami. Snažíme se být pacientkám oporou po fyzické i psychické stránce. Provádíme s nimi (pakliže samy chtějí) rozhovory, kde je učíme techniky, jak zvládat onu zmiňovanou „duševní hygienu", a řadu dalších. 

Lázeňskou léčbu můžete absolvovat i přes zdravotní pojišťovnu. Poradíme vám, jak do lázní se zdravotní pojišťovnou - více informací.