Koupele a inhalace

Koupele

MINERÁLNÍ UHLIČITÁ KOUPEL

APLIKACE PROCEDURY: koupel se provádí v přírodní léčivé minerální vodě - Balbínově prameni. Při teplotě 28-34 °C se kůží vstřebává rozpuštěný kysličník uhličitý, rozšiřují se cévní kapiláry a zvyšuje se tak prokrvení celého těla. Série minerálních koupelí má také uklidňující účinek, což je možné umocnit přidáním různých přísad. Po koupeli následuje odpočinek v suchém zábalu.
INDIKACE: koupel působí blahodárně na činnost orgánů, např. ledvin, orgánů malé pánve, ale i trávicího systému, plic a zejména srdce.
KONTRAINDIKACE: dekompenzace onemocnění kardiovaskulárního systému.

SUCHÁ UHLIČITÁ KOUPEL

APLIKACE PROCEDURY: vleže na lůžku, dolní polovina těla je vsunuta do jednorázového plastového vaku zavázaného v pase. Do vaku je aplikován plynný kysličník uhličitý. Kysličník uhličitý po vstřebání zlepší prokrvení dolních končetin i pánve a trupu.
INDIKACE: jsou shodné jako u vodní uhličité koupeli.
KONTRAINDIKACE: nejsou známy, pouze u lidí nesnášejících malé prostory.

PERLIČKOVÁ KOUPEL

APLIKACE PROCEDURY: velmi jemná perličková masáž těla. Teplota vody 37-38 °C. Perličková koupel může být také s přísadou (aroma, rašelinový extrakt).
INDIKACE: koupel uvolňuje svalové i psychické napětí, má relaxační účinek.
KONTRAINDIKACE: nemoci kardiovaskulárního aparátu, vysoký krevní tlak, křečové žíly.

RAŠELINOVÁ KOUPEL

APLIKACE PROCEDURY: rašelinový substrát se rozpouští ve vaně s teplotou vody 38 °C.
INDIKACE: chronická revmatická onemocnění, urologická, gynekologická a kožní onemocnění. Vhodné i pro uvolnění.
KONTRAINDIKACE: nemoci kardiovaskulárního aparátu, veškerá akutní onemocnění, nezbytná konzultace s lékařem.

Přísadová KOUPEL sirná

APLIKACE PROCEDURY: přírodní minerální uhličitá koupel z Balbínova pramene s přidáním sulfurové soli s obsahem 40% síry, aroma jedle. Teplota vody max. 34 °C. Po koupeli se nesprchujte ani neotírejte, aby se síra mohla dále vstřebávat. Účinek přetrvává zpravidla 24 hodin. Následuje pouze relaxace v suchém zábalu.
INDIKACE: pohybové nemoci, zánětlivé i degenerativní nemoci kloubů a mimokloubního a svalového revmatismu, zpomaluje degradaci elastinových, kolagenových i hyaluronanových vláken.
KONTRAINDIKACE: obecné KI.
UPOZORNĚNÍ: stříbro v sirné vodě zčerná.

PŘÍSADOVÁ KOUPEL magnéziová

APLIKACE PROCEDURY: koupel s přidáním roztoku magneziové soli. Teplota min. 38 °C. Příznivě působí na uvolnění a celkové zdraví pokožky, přispívá k relaxaci pohybového aparátu (například po sportu, při fyzické únavě či svalových křečích). Po koupeli následuje zábal.
INDIKACE: relaxace, stres, unáva z nedostatku Mg, poruchy spánku, snížená imunita, dlouhodobé napětí, kožní obtíže, revmatizmus, artritida, svalové křeče, kloubní bolesti, nervové a srdečně-cévní nemoci, nadměrné pocení, poúrazové stavy, zrychlené vstřebávání otoků, podlitin, po iritaci pokožky sluncem.
KONTRAINDIKACE: obecné KI, u kardiaků, hypertoniků, nevhodné v akutním stadiu pohybových obtíží. Vždy s přihlédnutím k lékařskému doporučení.

Sedací rašelinová koupel pro muže

APLIKACE PROCEDURY: rašelinový koncentrát se rozpustí ve vaně s teplotou vody 38 °C. Zlepšuje prokrvení malé pánve, což přináší uspokojivý pocit a úlevu zejména při chronických obtížích.
INDIKACE: prevence prostatických obtíží, chronická prostatitis, po operaci prostaty.
KONTRAINDIKACE: doporučujeme konzultovat s lékařem.

VÍŘIVÁ KOUPEL KONČETINOVÁ pro ruce a nohy

APLIKACE PROCEDURY: koupel je aplikována na horní nebo dolní končetiny. Teplota vody 38 °C.
INDIKACE: svalová únava, posttraumatické bolesti končetin, jizvy.
KONTRAINDIKACE: varixy, akutní záněty.

HYDROXEUR

APLIKACE PROCEDURY: koupel ve speciální vaně s tryskami, kterými proudí pod vysokým tlakem vzduch a provádí masáž ponořeného těla.
INDIKACE: uvolňuje svalové i psychické napětí, má relaxační účinek.
KONTRAINDIKACE: varixy.

INHALACE

INHALACE

APLIKACE PROCEDURY: pomocí sprejových inhalátorů s přírodním minerálním pramenem (Lesní) jsou vdechovány ústy či nosem (či obojím) velmi drobné částečky, které svým elektrostatickým nábojem a pH zvlhčují a ovlivňují epitel dýchacích cest a usnadňují tak odkašlávání. Vhodná je konzultace s lékařem.
INDIKACE: přetížené hlasivky u hlasových profesionálů, asthma bronchiale, chronická bronchitis, kuřácká bronchitis, prosté pročištění dýchacích cest.
KONTRAINDIKACE: akutní dušnost.

OXYGENOTERAPIE

APLIKACE PROCEDURY: procedura je vícekroková (dle prof. Ardene), po hodině inhalace se doporučuje 5 minut fyzické aktivity (šlapání na rotopedu). K proceduře jsou podávány vitamíny a minerály. Vhodná je konzultace s lékařem.
INDIKACE: prevence, zlepšení okysličení těla včetně mozkové tkáně, velmi oblíbené u manažerů, vhodné pro klienty pohybující se ve stresu, vyhledáváno seniory.

VODOLÉČBA

CVIČENÍ A PLAVÁNÍ V BAZÉNU

APLIKACE PROCEDURY: cvičení probíhá v bazénu 1,40 m hlubokém pod vedením fyzioterapeutky a je zaměřeno na problémy pohybového aparátu zjištěné při lékařském vyšetření a kineziologickém rozboru. Teplota vody v bazénu je 28°C.
INDIKACE: jako prevence, zpevnění svalového korzetu, úleva od bolestí, získání
správných stereotypů. Velmi vhodné u artrózy, nové kloubní náhrady, stavů před a po operacích pohybového ústrojí.
KONTRAINDIKACE: akutní onemocnění, pohybová omezení.

SKOTSKÉ STŘIKY

APLIKACE PROCEDURY: masáž celého těla (zepředu i zezadu) ze vzdálenosti 2 m silným proudem vody, střídavě horkou a studenou vodou.
INDIKACE: otužení, relaxace, prevence.
KONTRAINDIKACE: křečové žíly.

KONTRASTNÍ LÁZEŇ DOLNÍCH KONČETIN

APLIKACE PROCEDURY: procedura spočívá v opakovaném střídavém přešlapování v horké (40 °C) a pak studené vodě (14 °C).
INDIKACE: výborná procedura pro cévní gymnastiku dolních končetin, vhodné pro sportovce, ale také diabetiky, pro pacienty s varixy s lékařským doporučením.
KONTRAINDIKACE: varixy, akutní záněty dolních končetin.

SAUNA

APLIKACE PROCEDURY: sauna je finského typu s kapacitou max. 4 osob. Doporučujeme konzultaci s lékařem. Využití sauny je na vlastní nebezpečí.
INDIKACE: otužování, prevence.
KONTRAINDIKACE: nemoci kardiovaskulárního systému, dušnosti, akutní zánětlivá
onemocnění, požití alkoholického nápoje před návštěvou sauny.

PARNÍ LÁZEŇ

APLIKACE PROCEDURY: pára se ohřívá na teplotu 50°C. Doporučujeme konzultaci s lékařem. Využití sauny je na vlastní nebezpečí.
INDIKACE: otužení, prevence.
KONTRAINDIKACE: nesnášenlivost páry, kardiovaskulární nemoci, některé typy dušnosti, požití alkoholického nápoje před návštěvou sauny.